Kırkağaç Meslek Yüksekokulunda 344 öğrenci mezuniyet sevinci yaşadı

Kırkağaç Meslek Yüksekokulunun 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni, 2 Haziran 2017 tarihinde Kırkağaç Meslek Yüksekokulu Yerleşkesinde gerçekleştirildi.
Törene Manisa Milletvekili Recai Berber, Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Kırkağaç Kaymakamı Cengizhan Yılmaz, Kırkağaç Belediye Başkanı Yaşar İsmail Gedüz, Başsavcı Vekili Enes Hamdi Esenlik, Foça Jandarma Komando ve Eğitim Merkezi Komutanı Tuğg. Semih Okyar, Garnizon Komutanı Kd. Alb. Eyüp Sabri Kirişçi, İlçe Jandarma Komutanı Enver Gündüz, Baro Temsilcisi Av. Mehmet Candan, Emniyet Müdür Vekili Kenan Yalçınkaya, Büyükşehir Belediyesi Koordinatörü Ali Rıza Duman, Hakim Ahmet Kılıçparlar, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Bilal Gümüş, Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya ve Prof. Dr. Birol Kovancılar, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Mıynat, Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Aktaş, Turgutlu Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Kenan Yalınız, Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mahmut Kargın, Salihli Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. İlkay Dilber, Manisa Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Ali Çipiloğlu, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Coşkun Çılbant, Uzaktan Eğitim Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Serkan Cura, MCBÜSEM Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Burak Özdoğan, Kırkağaç MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hakan Aracı, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda veli katıldı.
Tören mehter takımı gösterisi ile başladı. Okul Birincisi Ali Burak Açık törende yaptığı konuşmada “Kırkağaç Meslek Yüksekokuluna ilk başladığım günlerde ailem ve yakın çevremden uzak olmaktan ve hiç bilmediğim bir yere uyum sağlamaktan çok çekiniyordum. Ancak Müdürümüz Yrd. Doç. Dr. Hakan Aracı’nın desteği, hocalarımızın her daim yanımızda oluşu, Kırkağaç halkının samimiyeti ve Meslek Yüksekokulumuzun yüksek eğitim kalitesiyle bu engelleri aştım ve bir aile olduk. İlk olarak öğrenim hayatım boyunca bana desteği olan, hiçbir zaman inancını yitirmeyen, dualarını eksik etmeyen annem ve babama teşekkür ederim. Müdürümüz Yrd. Doç. Dr. Hakan Aracı’nın okulumuz adına yaptığı tüm yenilikler bize büyük motivasyon sağladı. Kendim ve arkadaşlarım adına teşekkürlerimi sunarım. Aynı zamanda öğrenim hayatımız boyunca yardımseverliğini ve desteğini hiçbir zaman esirgemeyen bütün hocalarıma teşekkür ederim. Saygıdeğer öğrenci arkadaşlarım, çoğu zaman sabahlara kadar ders çalıştık, uykusuz kaldık ve okul hayatımızın sonuna geldik. Biz üniversitemize uzak diyarlardan gelip bir vücudun parçaları gibi olduk. Birimiz sıkılsa hepimiz etkilendik. Ben burada güzel anılar biriktirdim ve hiç birini unutmayacağım” diye konuştu.
Yrd. Doç. Dr. Hakan Aracı, “Dürüst, ahlaklı, kendini bilen, kendine inanan ve güvenen meslek sahibi gençler olarak, ülkeniz için yapabileceğiniz çok şeyler olduğunu biliyorsunuz.”
Kırkağaç Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hakan Aracı, öncelikle elim helikopter kazasında vatan uğruna hayatlarını feda eden şehitlerimizi saygıyla anarak başladığı konuşmasında, “Bugün burada yüksekokulumuzun 2016-2017 dönemi mezuniyet törenini icra ediyoruz. Öğrencilerimizin bu mutlu ve anlamlı gününde aramızda olmanız bizleri onurlandırmıştır. Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Kemal Çelebi hocamızın yönetiminde, değerli Rektör Yardımcılarımız, Rektörlüğümüzün değerli daire başkanları ve idari personelimiz olmak üzere dev bir kadro ile çalışmaktayız. Bu kadro öğrencilerimizin daha nitelikli yetişmesi için bizlere her türlü desteği sağlamaktadır. Bu vesileyle Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Kemal Çelebi’ye tüm destekleri için bir kez daha teşekkür ederiz. Öncelikle belirtmeliyim ki öğrencilerimizin Kırkağaç’taki yaşamlarında iyi koşullarda, huzurlu bir eğitim almaları için, başarılarında pay sahibi olan başta Sayın Kaymakamımıza, Garnizon Komutanımıza, her isteğimizde hayır kelimesi kullanmayan Belediye Başkanımıza şükranlarımı bir kez daha sunuyorum.
Değerli konuklarımız, Meslek Yüksekokulumuz 1994 yılında açıldı. 1994 yılından beri Muhasebe ve Vergi Uygulamaları ile Bilgisayar Programcılığı Bölümünde sürekli olarak eğitim devam etmektedir. 2010 yılında Lojistik Bölümümüzü örgün öğretim ve ikinci öğretim olarak devreye soktuk. Ayrıca 2015 yılında Sosyal Güvenlik Programımızın örgün bölümünü Sayın Milletvekilimiz Recai Berber’in de destekleriyle öğrenci alarak hizmete soktuk. Aynı desteklerle bu yıl 2017 Eylül döneminde Sosyal Güvenlik Bölümümüzün ikinci öğretimini de devreye alarak 4 örgün, 3 ikinci öğretim programında eğitimimize devam edeceğiz.
Değerli veliler, sizlerin bu akşamki duyguları herkesinkinden çok farklı. Dünyaya geldikleri andan itibaren üzerine titrediğiniz, emek verdiğiniz, özenle ve zorluklarla, zaman zaman kaygı duyarak yetiştirdiğiniz gözbebekleriniz evlatlarınızı yaşam mücadelesinin içine başarılı olacaklarını umut ederek uğurlamanın vakti geldi. İçinizde onların istikballeri ile ilgili bir korku duymayın. Bugüne kadar yaptıklarıyla bizim takdirimizi kazandılar. Hedefleri için zamanı ve olanakları çok iyi planladılar. Pek çok övgüler aldılar. Ortaya koydukları dayanışmaları, yürüttükleri çalışmalarıyla gerek sizin, gerekse hocalarının emeklerinin boşa gitmediğini hepimize ispatladılar. Onlarla gurur duyabilirsiniz. Ve biliyoruz ki bundan sonra da onların yaptıklarını bizlerle birlikte izleyeceksiniz. Evlatlarınızı yaşamlarının bir döneminde bizlere emanet ettiniz. Çok titiz çalışan idari ve teknik kadronun desteğiyle, değerli akademik kadromuz olağanüstü bir çaba ile onları şekillendirdi, eğitti. Bilgilerle donatarak yarınlara hazırladı. Akademik kadromuz özgüvenleri çok yüksek, insan ilişkilerinde başarılı, mesleki bilgileri sağlam, öğrenmeye ve araştırmaya yatkın, sorumluluğu üstlenen, sürdüren ve bunun mutluluğunu yaşayan gençler yetiştirdi. Çok kıymetli hocalarım; kurumumuza ayak bastıklarından beri inci gibi işlediğiniz sevgili öğrencilerinizin iş yaşamlarında, sosyal yaşamlarında çeşitli başarılara imza atacak bireyler olarak yetiştirerek bugüne getirdiniz. Onlara sadece teknik bilgiler öğretmekle kalmadınız. Aynı zamanda bir birey olarak, bir ekibin parçası olarak paylaşmayı, dayanışmayı, bir üniversite mezunu olarak topluma karşı görevlerini öğrettiniz ve onlar için yaşamları boyunca örnek alacakları bir model oldunuz. Yılar içinde iş yaşamında, dikey geçiş sınavlarında en başarılı mezunlar olmalarını sağladınız. Çabalarınız için hepinize teşekkürlerimi sunarım.
Sevgili mezunlar bugün sizin için çok farklı bir anlam taşıyor. Yaşamınızın bir dönemini kapatıyor ve ondan aldığınız güçle bir başka dönemin başlangıcını yaşıyorsunuz. Yaşamda zorluklardan ve çok çalışmaktan korkmayın. Toplumun çok farklı kesimlerinden gelen arkadaşlarınız oldu. Birbirinize saygı duyarak, hoşgörü göstererek, karşılıklı bir şeyler öğrenerek sosyal yaşamınızla ve geleceğinizle ilgili kendi görüşlerinizi oluşturdunuz. Dürüst, ahlaklı, kendini bilen, kendine inanan ve güvenen meslek sahibi gençler olarak, ülkeniz için yapabileceğiniz çok şeyler olduğunu biliyorsunuz. Akla ve bilime dayalı, çağdaş uygarlık yolunda, aydınlık yarınlar için Kırkağaç Meslek Yüksekokulu kimliğinizi onur duyarak taşımanız ümidiyle, hepinize dayanışma içerisinde geçireceğiniz bir yaşam diliyorum” diye konuştu.
Manisa Milletvekili Recai Berber, “Kırkağaç Meslek Yüksekokulu hem doğal ortamıyla, hem binalarıyla ve hemen yanı başına yaptığımız yüksekokul yurdumuzla gerçekten çok güzel bir kampüs haline geldi.”
Manisa Milletvekili Recai Berber törende yaptığı konuşmada, bir Kırkağaçlı olarak mezuniyet töreninde yer almaktan çok mutlu olduğunu dile getirerek, “Kırkağaç Meslek Yüksekokulu hem doğal ortamıyla, hem binalarıyla ve hemen yanı başına yaptığımız yüksekokul yurdumuzla gerçekten güzel bir kampüs olarak Manisa Celal Bayar Üniversitesine katkı veren bir konuma geldi. Gençlerimizin hem mesleki olarak, hem de diğer insani değerler olarak Türkiye’ye, topluma ve insanlığa kazandırılması tamamen hocalarımızın eseri. Çok değerli hocalarımızı tebrik ediyorum. Kırkağaç Meslek Yüksekokulu çok güzel hizmetler verdi ve bundan sonra da daha iyi başarılara imza atacağına yürekten inanıyorum. Mezunlardan ailelerinin, toplumun ve Türkiye’nin kendilerinden büyük beklentileri var. Her şeyden önce şunu bilmelerini istiyorum. Bizler üniversiteyi bitirdiğimizde sanki her şeyi biliyormuşuz gibi geliyordu. Ama üniversitelerin gençlerimize kazandırdığı sadece formasyondur. Neyi, nerede ve nasıl bulacaklarını, bundan sonra başarılarının yollarını nasıl çizeceklerini öğretir o kadar. Burada kazandıklarınız sadece bir altyapı. Burada aldığınızın üzerine çalışma hayatınızda bir şeyler koymak, kendinizi geliştirmek zorundasınız. Ancak bu şekilde bundan sonraki yaşamınızda ve çalışma hayatınızda başarılı olabilirsiniz.
Özellikle Türkiye’nin geldiği noktada, dünyaya açılmış vaziyette rakiplerimiz arttı. Sadece Türkiye değil, yurtdışındaki firmalar, yurtdışında yetişmiş insanlar var; onlarla rekabet edeceğiz, onlarla yarışacağız. Dolayısıyla bundan sonraki çalışmalarınızı da aynı titizlikle, aynı azimle, aynı kararlılıkla yürütmeniz gerekiyor. Bugüne kadar bu kampüse emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Kırkağaç Meslek Yüksekokulunun bundan sonra da Manisa Celal Bayar Üniversitesine ve Türkiye’ye, gençliğimize, geleceğimize daha büyük katkılar vereceğine yürekten inanıyorum. Gençlerimizi ve ailelerini kutluyorum” dedi.
Belediye Başkanı İsmail Gedüz, “Bizim daha çok birlik ve kardeşlik içinde olmamız, birbirimizi daha çok sevmemiz lazım.”
Kırkağaç Belediye Başkanı Yaşar İsmail Gedüz, “Değerli veliler, bugün sizin için en mutlu gün. Ben böyle gençler yetiştirdiğiniz için sizleri tebrik ediyorum. Allah onlara en kısa zamanda yeni görevlerine başlayıp, evlenip çoluk çocuk sahibi olmayı da nasip etsin inşallah. Değerli mezun arkadaşlarım, ailenizin size verdiği o dolu dolu emeklerin karşılığını onlara hediye olarak diplomalarınızla göstereceksiniz. Türkiye’nin durumunu biliyorsunuz. Dâhili ve harici birçok düşmanlarımız var. Bizim bunun için daha çok birlik ve kardeşlik içinde olmamız, birbirimizi daha çok sevmemiz lazım. İnanıyorum ki bu üniversitedeki öğretim elemanı arkadaşlarım sizlere bunun eğitimini verdiler. İnşallah Türkiye birlik, beraberlik içinde bütün zorlukların üstesinden gelecektir. Yolunuz açık olsun” dedi.
Kaymakam Cengizhan Yılmaz, “Sahip olduğumuz milli ve manevi değerlere, Cumhuriyetimize, demokrasiye, ortak payda olarak gördüğümüz ülkemize, vatanımıza ve bayrağımıza dört elle sarılmanızı tavsiye ediyorum.”
Kırkağaç Kaymakamı Cengizhan Yılmaz, “Hepinizi ayrı ayrı tebrik ediyorum. Bugün bir son gibi gözükse de esasen bir başlangıç. Hayata daha sıkı sarılma anlamında, hayatla mücadele etme anlamında, sanayide, üretimde, hizmet sektöründe, tarımda, hangi alanda çalışacak olursak olalım, sahip olduğunuz diplomaların gereğini yerine getirme anlamında bugün aslında bir başlangıç. Bu başlangıç gününde sizlere bir kaymakam olarak değil, bir abi olarak 15 yıl önce sizlerin geçtiği bu yoldan, bu sıralardan, bu günlerden geçmiş bir kardeşiniz olarak; sahip olduğumuz milli ve manevi değerlere, Cumhuriyetimize, demokrasiye, ortak payda olarak gördüğümüz ülkemize, vatanımıza bayrağımıza dört elle sarılmanızı tavsiye ediyorum. Çalışmanızı ve asla pes etmemenizi tavsiye ediyorum. Korkmamanızı, özgüveninizi kaybetmemenizi tavsiye ediyorum. Sorgulayıcı, inceleyici, araştırıcı bir yolda, çizgide ve standartta devam etmenizi tavsiye ediyorum” diye konuştu.
Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, “Üniversitemiz bölgesinde saygın, iddialı, sürekli gelişen, büyüyen, kaliteli bir eğitim veren, araştırmalarıyla ses duyuran, topluma ve çevreye hizmet noktasında duyarlı bir üniversitedir.”
Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Üniversitemizin 25. yılını idrak ettiğini belirterek başladığı konuşmasında, “Üniversitemiz bölgesinde saygın, iddialı, sürekli gelişen, büyüyen, kaliteli bir eğitim veren, araştırmalarıyla ses duyuran, topluma ve çevreye hizmet noktasında duyarlı bir üniversite. Üniversitemizin birbirinden değerli akademik birimleri var. Bunlardan bir tanesi de Kırkağaç Meslek Yüksekokulumuz. Üniversite kurulduktan hemen sonra kurulan meslek yüksekokulumuz, çok güzel bir altyapıya ve kampüse sahip. Üniversitemizin böyle bir kampüse sahip olmasında emeği geçen, destek veren, katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Özellikle de kendisiyle göreve geldikten sonra çalışma imkânı bulduğum Belediye Başkanımıza özellikle teşekkürlerimi ifade ediyorum. Meslek Yüksekokulumuza desteğini, katkısını, yardımını hiç esirgemiyor. Sağ olsun, var olsun. Elbette bir eğitim kurumunu belli bir yere getirecek olan fiziki kapasiteden altyapıdan daha öncelikli ve önemli olan oradaki öğretim kadrosudur, akademik kadrodur. Kırkağaç Meslek Yüksekokulumuzda birbirinden değerli arkadaşlarımız var. Onlar da özveriyle, büyük bir gayretle, kendilerine bu milletin ailelerinin emanet ettiği gençleri en iyi şekilde yetiştirmek için çaba sarf ettiler. Her şeyden önemlisi onlara örnek oldular. Ben değerli hocalarımızı yürekten kutluyorum, tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum. En büyük alkışı elbette onlar hak ediyor. Tabii ki her geminin bir kaptanı var. Meslek Yüksekokulumuzda da bu başarıda en büyük pay sahiplerinden birisi Meslek Yüksekokulumuzun değerli müdürü, değerli arkadaşım Yrd. Doç. Dr. Hakan Aracı’ya da huzurlarınızda teşekkür ediyorum, onu tebrik ediyorum.
Sevgili anne babalar; çocuklarınızın mezuniyeti sizin için bir mutluluk kaynağı. Onların bu noktaya gelmesinde en büyük emek, en büyük pay elbette sizin. Sizler onlar için hiçbir fedakârlıktan kaçınmadınız. Yeri geldiğinde yemediniz yedirdiniz, giymediniz giydirdiniz ve evlatlarınız bu noktaya geldi. Sizlere de teşekkürlerimizi sunuyoruz ve öğrenci kardeşlerime diyorum ki sakın ana babalarınızı ihmal etmeyin, her daim onların hayır dualarını alın, alırsanız sırtınız yere gelmez. Sizler henüz yolun başlangıcındasınız. Yeni ve belki daha zorlu, engellerle dolu bir hayata adım atıyorsunuz. Yılmak yok, vaz geçmek yok. Çalıştığımızda, ter akıttığımızda, emek sarf ettiğimizde Allah kimsenin emeğini zayi etmiyor. Er veya geç hedeflerinize ulaşmış olacaksınız, buna inanın. Öncelikle böyle bir inancınız olsun. Ve tabii ki sizler kendini sürekli geliştiren, yenileyen, araştıran bir anlayışla hareket edeceksiniz. Bundan sonra size yol açıklığı diliyoruz. Mezuniyetiniz kutlu olsun. Allah yar ve yardımcınız olsun. Hepinizi sevgiyle kucaklıyorum” dedi.
Kırkağaç Meslek Yüksekokuluna desteklerini esirmeyen Kırkağaç Belediye Başkanı Yaşar İsmail Gedüz’e Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi tarafından teşekkür plaketi takdim edildi. Tören, Kırkağaç Meslek Yüksekokulu birincisi Ali Burak Açık, ikinci Bilal Fidan ve üçüncü Yusuf Kaya ile bu yıl 14.sü düzenlenen Üniversiteler arası Lojistik Vaka Yarışmasında finale kalan öğrencilerimize başarı belgelerinin takdim edilmesi ve tüm mezunlara mezuniyet belgelerinin verilmesi ile sona erdi.

VİDEO