Salihli Meslek Yüksekokulundan 700 öğrenciyi mezun etmenin mutluluğu yaşandı

Salihli Meslek Yüksekokulu 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı Mezuniyet Töreninde, 700 öğrenciyi iş hayatına uğurlamanın mutluluğu yaşandı. Tören, 1 Haziran 2017 tarihinde Salihli Yerleşkesinde gerçekleştirildi. Mezuniyet Törenine Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Salihli Kaymakamı Turgut Çelenkoğlu, Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, Salihli Garnizon Komutanı Per. Bnb. Kamil Karameşe, İlçe Jandarma Komutanı J. Yzb. Mehmet Alşen, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Bilal Gümüş, Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya ve Prof. Dr. Birol Kovancılar, Belediye Başkan Yardımcıları İbrahim Karaca ve M. Süreyya Karaoğlu, Salihli Belediyesi Büyükşehir Koordinatörü Ali Rıza Ünveren, Manisa MYO Müdürü Doç. Dr. Ali Çipiloğlu, Ahmetli MYO Müdürü, Yrd. Doç. Dr. Murat Şahin, Kırkağaç MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hakan Aracı, İİBF Dekanı Yrd. Doç. Dr. Coşkun Cılbant, Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Doç. Dr. Doç. Dr. Mahmut Kargın, Uzaktan Eğitim Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Serkan Cura, öğretim üyeleri ve mezunların aileleri katıldı.
Törende ilk olarak Salihli Meslek Yüksekokulunu birincilikle bitiren Ümmühan Kahvecioğlu’nun konuşması yer aldı. Konuşmasına Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Dinlenmemek üzere yola çıkanlar, asla ve asla yorulmazlar.’ sözleriyle başlayan Kahvecioğlu, “İki yıl önce çıktığımız bu yolda dinlenmeden ilerledik ve bu günlere geldik. Bugün burada hepimiz büyük bir heyecanı paylaşıyoruz. İçimizde hem bir burukluk hem de mutluluk var. Çünkü hayatımızda bir dönem biterken, yepyeni bir döneme merhaba diyoruz. Acısıyla, tatlısıyla iki yılın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Üniversitemizde geçirdiğimiz bu yıllar bizlere çok şeyler kattı. Bu yola başlarken, hepimiz hayatın zorlu koşullarına hazırlıksız gençlerdik. Mezun olurken iyi olanla kötü olanı ayırabilen, haklarımızı savunabilen, zor durumlar karşısında mücadele etmeyi bilen ve verilen eğitimi nasıl uygulayabileceğini bilen bireylere dönüştük. İki yıl önce üniversitenin kapısından adım attığımda belirlediğim hedef noktasına bugün ulaştım. Elbette hedefime ulaşırken yalnız değildim. Sevgili ailem; yorulduğumda yüreklendirdiğiniz, hedefe ulaşabilmem için bütün olanaklarınızı seferber ettiğiniz ve bundan sonra da inandığım yolda ilerlerken beni yalnız bırakmayacağınız için size yürekten teşekkür ediyorum. Okula başlarken beni destekleyen ve bana yardımcı olan hocalarıma teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Doç. Dr. İlkay Dilber, “Biliyorsunuz ki buradaki kapı sizlere hiçbir zaman kapanmayacak.”
Salihli MYO Müdürü Doç. Dr. İlkay Dilber, “23. Dönem Mezuniyet Törenimize hoş geldiniz, şeref verdiniz. Ulusal değer yargılarımızı küresel değer yargılarıyla bağdaştırabilmeyi bilen; gelecekte teknolojiyi, bilimi, araştırmayı seven, kendi ilkelerini etik kurallarla, toplumun sahip olduğu değer yargılarıyla bir araya getirmeyi başaran mezunları vermeyi hedeflemiş olan Salihli Meslek Yüksekokulu 1993 yılında bu yola çıktığı zaman sadece Deri Konfeksiyon ve Yerel Yönetimler Programlarıyla başlayan küçük bir aileydi. Bugün 10 programda örgün öğretim, 8 programda ikinci öğretim, 1 programda uzaktan eğitim olmak üzere 11 programda eğitim veren geniş bir aileye ait olarak eğitim-öğretim hizmetimizi yerine getirmekteyiz. Üniversiteler geldikleri bölgelere, kuruldukları yerleşkelere ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda mutlaka katkılar sağlar. Ancak unutmamak gerekiyor ki üniversiteler yanlarında yerel yönetimlerin de desteğini aldıkları zaman çok daha güzel yerlere hızlı bir şekilde gelebiliyorlar. Bu bağlamda Salihli Meslek Yüksekokulu çok şanslı. Sayın Kaymakamım Turgut Çelenkoğlu’na ve Sayın Belediye Başkanım Zeki Kayda’ya teşekkür etmeyi bir borç bilirim. Bizlere pırıl pırıl çocuklarını teslim eden siz velilerin önünde saygıyla duruyorum, sevgiyle sizleri selamlıyorum. Arkadaşlarım, bundan sonra hayat yolu dediğimiz en uzun yolda önünüze bir takım güçlükler çıkacak. Bu güçlükleri çok rahat bir şekilde aşacağınızdan eminiz. Biliyorsunuz ki buradaki kapı sizlere hiçbir zaman kapanmayacak. Her zaman sizin yanınızda durmaya devam edeceğiz. Çıkacağınız bu uzun yolda bahtınız, şansınız açık olsun, Allah yardımcınız olsun diyor, mezuniyetinizi kutluyorum” dedi.
Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, “Burada aldığınız bilgi ve tecrübeleri bir üste katlayarak devamını getirmeniz gerekir.”
Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, “Konuşmama başlamadan önce, şehitlerimize Allah’tan rahmet; geride kalan ailelerine baş sağlığı diliyorum, tüm milletimizin başı sağ olsun. Yıllarını eğitim camiası içerisinde geçirmiş bir abiniz olarak sizlere seslenmek isterim. Bugün buradan mezun olurken öyle zannediyorum ki bu mezuniyetin bir nokta olmadığını düşünüyorsunuz. Ülkemizde iş bulmak artık çok farklı bir noktaya gelmiştir. Kendimizi çok iyi yetiştirmemiz, vizyonumuzun çok yükseklerde olması gerekir. Aksi takdirde almış olduğunuz eğitimle zaman zaman sıkıntılar yaşayacaksınız. Onun için burada aldığınız bilgiler ve tecrübeleri bir üste katlayarak devamını getirmeniz gerekir. Salihli Meslek Yüksekokulumuzun hemen yan tarafında Salihli’nin değerleriyle, Salihlili insanımızın katma değeriyle kaba inşaatı tamamlanan bir inşaat vardı. Değerli Rektörümüz Prof. Dr. A Kemal Çelebi’ye eğer sizler uygun görürseniz ve Salihli’mize bir fakülte kazandırırsanız biz de üzerimize düşeni yapar bu binayı tamamlarız dedik. Sayın Rektörümüz teklifimizi seve seve kabul ederek, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesini Salihli’ye açtı. Ben bu anlamda tüm Salihli halkı adına, hemşerilerimiz adına ve öğrencilerimiz adına Sayın Rektörüme teşekkürlerimi arz ediyorum. Bu ayın sonunda veya en geç Temmuz ayının 15’inde fakülte binasını çevre düzenlemesiyle birlikte Manisa Celal Bayar Üniversitesine teslim edeceğiz. Yaklaşık maliyeti 4,5 milyon TL olan bu bina Salihli’nin gençlerine, ülkemizin gençlerine hayırlı olsun” dedi.
Kaymakam Turgut Çelenkoğlu, “Bizler ne yazık ki böyle mezuniyetler yaşayamadık.”
Salihli Kaymakamı Turgut Çelenkoğlu, “Bizim eğitim gördüğümüz dönemde ortam çok karışıktı. Böyle törenler göremedik. Mezun olmamızı mutluluk, bahtiyarlık saydık. Salihli Ege’nin en güzel ilçelerinden birisi. 23 yıldır hizmet veren Meslek Yüksekokulumuzun yanındaki İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi binası da bitmek üzere. İnşallah burası orta ölçekli bir üniversite hüviyetine kavuşur diye temenni ediyorum. Sevgili öğrencilerimiz geleceğe umutla baktığını bizlere ispat etti. Ben de tüm mezunlara başarılar diliyor, mezuniyetiniz hayırlı uğurlu olsun diyorum” diye konuştu.
Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, “Bir vatanın bir devletin devamı bilimle olur, teknolojiyle olur, akılla olur ve adaletle olur.”
Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi ise, “Bugün bu mutlu günümüzde aynı zamanda bir burukluğu da bir acıyı da içimize gömerek yaşıyoruz, içimiz kan ağlıyor. Dün Şırnak’ta elim bir kaza meydana geldi. Bu kazada 13 yiğit vatan evladını kaybettik, şehit oldular. Allah rahmetiyle muamele eylesin. Mekanları cennet olsun. Geride kalanlara sabır diliyoruz. Türk milletinin başı sağ olsun” dedi Prof. Çelebi, “Üniversitemiz bu yıl 25. Yılını idrak ediyor. Bölgesinin ve ülkesinin sürekli gelişen, büyüyen, her alanda iddialı bir üniversitesi olarak büyüyor, kendisinden söz ettiriyor. Üniversitemizin değerli öğretim kurumlarından bir tanesi de 1993 yılında kurulmuş olan Salihli Meslek Yüksekokulumuzdur. Akademik kadrosuyla, fiziki ve teknik alt yapısıyla, her türlü sosyal imkânlarıyla, sevgili ebeveynlerinden teslim aldığı evlatlarımızı, gençlerimizi en iyi şekilde yetiştiriyor, bilgi ile donatıyor. Onlara sadece bilgi aktarmıyor, onları bir insan olarak da en iyi şekilde yetiştirmenin aileleri başta olmak üzere vatanına, milletine, devletine, insanlığa faydalı bireyler olarak yetiştirmek için üzerine düşen sorumluluğu yerine getiriyor. Ben öncelikle çok değerli öğretim üyesi arkadaşlarıma teşekkür ve tebrik ediyorum. Sevgili gençler, hocalarınızın sizin üzerinizde hakları olduğunu biliyorsunuz. Eminim onlarla bu törenden sonra helalleşeceksiniz. Sevgili anne babalar; her şeyiniz gözbebeğiniz evlatlarınız bugün mezun oluyor. Bu güzel bir mutluluk. Hepimiz bu mutluluğu sizlerle paylaşıyoruz. Tabii ki gençler üzerinde en fazla hakkı olan sizlersiniz. Onlar bugünlere geldilerse, sizler sayesinde geldiler. Sizlere de tebriklerimizi, teşekkürlerimizi, takdirlerimizi sunuyoruz. Sağ olun, var olun.
Sevgili gençler; bugün mezun oldunuz ve aramızdan ayrılıyorsunuz. Elbette bu yolculuk, bu öğrenme yolculuğu burada tamamlanmış değil. Buradan sonra sizi engellerle ve zorluklarla dolu bir süreç bekliyor. Ama sizler bu zorlukların üstesinden gelebilecek donanıma, kabiliyete ve azme sahipsiniz. Hem anne babalarınız, hem hocalarınız sizi bu şekilde yetiştirdi. Tabii ki sizin bu hayat yolculuğunda öncelikle anne babalarınıza karşı olan sorumluluğunuzu sürekli hatırınızda tutmanız gerekiyor. Anne babalarınızın hayır duasını almayı sakın ihmal etmeyin. Hayır dualarını alırsanız bilin ki sırtınız yere gelmez. Siz tabii ki milletinize karşı, devletinize karşı sorumlusunuz. Bu milleti, bu devleti yüceltecek olan, geleceğe taşıyacak olan sizlersiniz. Bir toprak parçası kılıçla zapt edilir. Askerlerimiz, güvenlik güçlerimiz bu görevi fazlasıyla yerine getiriyor. Onlar verdikleri mücadeleyle Anadolu’yu bize yurt haline getirdiler. Ancak bir vatanın bir devletin devamı bilimle olur, teknolojiyle olur, akılla olur ve adaletle olur. Elbette siz bunun da farkında ve şuurunda olarak, üzerinize düşen sorumluluğu yerine getireceksiniz. Bizler bu milletin evlatları olarak, gerekirse canını, malını Türk milleti için feda edecek anlayışa bilince sahibiz. Biz sizlere güveniyoruz. Sizler elbette Manisa Celal Bayar Üniversitesini, Salihli Meslek Yüksekokulunu da unutmayın. Sizler aynı zamanda bizleri de temsil ediyorsunuz. Ayrıca, Salihli’de meslek yüksekokulumuza her zaman sahip çıkan ve Salihli’ye İktisadi ve İdari bilimler Fakültesinin kazandırılması noktasında hiçbir yardımı katkıyı esirgemeyen başta Belediye Başkanımız Zeki Kayda olmak üzere, Kaymakamımıza, sivil toplumun çok değerli yöneticilerine bu vesile ile teşekkür ediyorum. Salihli İktisadi ve İdari bilimler Fakültemiz Maliye Bölümüne alacağı 60 öğrenci ile eğitim öğretim hayatına başlayacak. Salihli için hayırlı uğurlu olsun. Sevgili gençler yolunuz, bahtınız açık olsun, Allah yar ve yardımcınız olsun. Allah’a emanet olun. Hepinizi sevgiyle, saygıyla, muhabbetle selamlıyorum. Sağ olun, var olun” dedi.
Tören Çocuk Gelişimi Programı mezunu Ümmühan Kahvecioğlu, ikinci olarak mezun olan aynı program mezunu Havva Yeşil ve yine aynı programdan mezun olan okul üçüncüsü Büşra Odabaşı’na ödüllerinin, tüm mezunların mezuniyet belgelerinin takdim edilmesi ile sona erdi.