Milli Takımlar Eski Teknik Direktörü Ersun Yanal öğrencilerimizle buluştu

Üniversitemiz Spor Bilimleri Fakültesi tarafından, 2 Mayıs 2018 tarihinde "Dünya'da ve Türkiye'de Futbol" isimli söyleşi düzenlendi.

Mİllİ Takımlar Eskİ Teknİk Dİrektörü Ersun Yanal öğrencİlerİmİzle buluştu

Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde gerçekleşen söyleşiye konuşmacı olarak Milli Takımlar Eski Teknik Direktörü Ersun Yanal katıldı. 
Yunusemre Kaymakamı Ahmet Erdoğdu, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Bilal Gümüş, öğretim elemanları ve basın mensuplarının katıldığı söyleşiye öğrencilerimiz büyük ilgi gösterdi.

Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Ersun Yanal'a diplomasını takdim etti
Türkiye'de başta milli takım olmak üzere birçok kulüpte teknik direktörlük yapan ve Üniversitemiz Spor Bilimleri Fakültesi mezunu olan Ersun Yanal, söyleşi öncesi Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi'yi ziyaret etti. Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Ersun Yanal'ı Üniversitemizde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, kendisine diplomasını takdim etti.  Ersun Yanal, mezun olduğu üniversiteye tekrar gelmekten dolayı çok heyecanlı olduğunu belirterek, "33 yıl önce mezun olduğum okulun diplomasını bugün almak nasipmiş, çok duygulandım, çok teşekkür ederim" dedi.

Bizim ülkemizde sporsever yok, skor sever var 
Üniversitemiz Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Niyazi Eniseler'in Ersun Yanal hakkında kısaca bilgi vermesinin ardından başlayan söyleşide; Türk futbolunda kulüplerin mali durumları, yabancı oyuncu ve teknik direktörler, genç oyuncuların forma şansı hakkında önemli değerlendirmelerde bulunan Ersun Yanal, "Maalesef bizim ülkemizde sporsever yok, skor sever var. Skora da çok ciddi yeteneklerimizi ve bulduğumuz az sayıdaki insanları kurban ediyoruz. Biz toplum olarak skor sevmeye devam edersek, sağlıklı bir toplum yaratamayız" dedi.

Süper Lig'de çok değerli ve iddialı takımların olduğunu belirten Ersun Yanal, "Biz, Avrupa'nın en çok yabancı oyuncu oynatan ülkesiyiz ve aynı zamanda yaş ortalaması en yüksek olan bir ligiz. En yaşlı lige sahibiz ve aynı zamanda en çok yabancı oynatan bir ligiz. Altyapıdan yetiştirdiğimiz oyuncuları oynatma konusunda çok cimriyiz ve sonuncu sıradayız. Son oynanan Galatasaray-Beşiktaş derbisinde bir Türk oyuncu vardı. O da Gökhan Gönül. Bunun durumu bize çok net şekilde ortaya koyduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

Spor, sanat ve kültürü eğitimin bir parçası haline getirmek zorundayız
Spor için eğitimin çok önemli olduğunu ifade eden Yanal, "Biz ülkede 10 bin tane kulüple bu işi halledemeyeceğiz. Kulüplerle bu iş olmayacak. Okullara girmek zorundayız. Eğitime girmek zorundayız. Spor, sanat ve kültürü eğitimin bir parçası haline getirmek zorundayız. Avrupa Şampiyonası, ben inanıyorum ki 2024 yılında Türkiye'de yapılacak. İyi statlar yaptık, raylar döşedik, ulaşım çok güzel. Bundan önce üniversite oyunları yaptık. Şu an kullanılmayan birçok atıl tesisimiz var. Biz olimpiyat ta yaparız ama yaptığımız zaman birçok tesis bir daha kullanılmayacak" dedi.
Söyleşi sonunda öğrencilerin sorularına da samimi cevaplar veren tecrübeli Teknik Direktör Ersun Yanal'a Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Bilal Gümüş tarafından teşekkür plaketi ve çiçek takdim edildi.

FOTOĞRAFLAR